Što su akne?
Akne su najčešća kožna bolest koja zahvaća žlijezde lojnice. Pojavljuju se na mjestima na kojima su lojnice najbrojnije - čelo, obrazi, brada, prsište, leđa, ramena i nadlaktice. Gotovo 80% populacije u jednom periodu života ima akne. Tijekom adolescencije češće su kod muškaraca, a u odrasloj dobi kod žena. Pojavljuju se podjednako kod svih rasa.
Prve akne se mogu pojaviti već u novorođenačkoj dobi kao posljedica utjecaja majčinih hormona na žlijezde lojnice - one uglavnom spontano prolaze.
Blaži oblici bolesti traju oko 4-5 godina, teži oko 10-12 godina, a neki iznimno traju duže, do 40.- 50.-te godine života.
Zašto nastaju akne?
Glavni patološki proces u nastanku akne zbiva se u tzv. "dlačno-lojnom folikulu" (pilosebacealna jedinica). Njega čine: dlaka sa svojim ovojnicama, žlijezde lojnice i mišić podizač (erektor) dlake.
Četiri su osnovna mehanizma nastanka akne:
povećana produkcija loja (sebuma)
pojačano orožnjavanje (keratinizacija) kanala žlijezda lojnica
prekomjeran razvoj bakterija Propionibacterium acnes
nastanak upalne reakcije
Na prva dva mehanizma glavni utjecaj imaju muški spolni hormoni - androgeni i promjenjeni sastav loja. Zbog prekomjernog nakupljanja loja i začepljenja izvodnog kanalića, lojnica puca, te se njezin sadržaj isprazni u dublji sloj kože - dermis, gdje nastaje upala.
Za nastanak akne bitan je utjecaj genetskih faktora, ali i nekih lijekova, nekvalitetnih kozmetičkih pripravka, zatim stresa, intenzivnog sunčanja i pojačanog znojenja.
Liječenje akni
Anatomija akne
Na nekoliko sljedećih slika prikazat ćemo proces razvoja komedona i što se događa nakog stiskanja prištića.
Mjesto nastanka komedona su pore u okolici folikula dlake. Stanice oko folikula dlake se izlijevaju i nakupljaju u grupe blokirajući sebum (loj) i onemogućavaju njegov izlazak na površinu kože. Kada je sebum blokiran u pori i u kontaktu sa zrakom dolazi do formiranja komedona.
Glavne sastavnice komedona su sljedeće: folikul dlake gdje se kumuliraju mrtve stanice, žlijezda lojnica koja proizvodi sebum i površina kože gdje mi zapravo vidimo što se događa ispod površine kože.
Kada je izlaz folikula dlake zatvoren, sebum i mrtve stanice počinju rasti. Bakterije, koje normalno žive na površini kože, dolaze u kontakt sa sebumom i mrtvim stanicama uzrokujući infekciju.
Novonastala infekcija vidljiva je kao crvenilo, oticanje i gnoj. Iako mislite da je ono što je vidljivo ružno, pravo oštećenje događa se ispod toga.
Kada stišćete novonastali prištić zapravo dovodite do stanja koje može proširiti infekciju.
nfekcija se proširuje po površini kože ali također i duboko unutar pore. To dovodi do povećanja i proširenja infekcije i može uzrokovati ili povećati ožiljkasto tkivo.
Kada je oštećenje već ozbiljno formira se ožiljkasto tkivo, koje uočavamo kao udubinu/uleknuće ili "šupljinu" na površini kože.
Ožiljci koje uzrokuju akne, dugotrajni su i mogu izgledati kao neravna površina kože a na pojedinim tipovima kože i kao gubljenje boje.
Kako se akne manifestiraju?
Najčešće se pojavljuju "miteseri" - crne točkice (tzv. black heads) i bijele kuglice (tzv. white heads) uz sjajnu, masnu kožu najčešće T-zone lica.
Postupnim razvojem upale nastaju čvorići, ciste i bolne crvene otekline. Na kraju nastaju ožiljci.
Liječenje akni
Moderno društvo je postavilo iznimno visoke estetske kriterije, zbog čega je pacijentima potrebna emocionalna potpora kako od strane liječnika tako i od okoline.
Liječenje akne ovisi o kliničkoj slici. Prosječno 15% bolesnika koji imaju akne treba sistemsku primjenu lijekova koje bi svakako trebao odrediti dermatolog. Ostali pacijenti primjenjuju lokalnu medicinsku terapiju koju također treba odrediti dermatolog, a svima se preporuča adekvatna njega kod kuće.
Opće mjere za liječenje akni
Često se neopravdano misli da su akne problem koji nastaje zbog ne higijene, U protivnom agresivno čišćenje i pranje može uzrokovati pretjerano sušenje kože. Problem masne i sjajne kože danas se rješava primjenom blagih sredstava za pranje - sindeta koji reduciraju bakterijsku floru. Preporuča se primjena lagane kozmetike koja se ispire vodom, te stručno izvedena istiskivanje komedona i primjena površinskih kemijskih pilinga.
Mnogi roditelji misle da je potrebna dijeta da bi se smanjile akne. Većina vodećih svjetskih dermatologa smatra da dijeta nije potrebna, zalažu se za individualni pristup ishrani. Naime, ima pacijenata koji sami uoče pogoršanje bolesti nakon konzumiranja masnije i jače začinjene hrane, u tom slučaju treba pripaziti na ishranu. Najčešći prehrambeni poticaj za nastanak akne je jod, zato bi trebalo smanjiti unos slanije hrane.
Većina bolesnika s aknama uočava poboljšanje tijekom ljeta što se pripisuje protuupalnom učinku UV zraka i pojavi pilinga, međutim nakon sezone sunčanja česta su pogoršanja.
Medicinski pripravci za liječenje akni
Ovisno o tipu akne LOKALNO se primjenjuju :
retinoidi koji djeluju komedolitički i antiinflamatorno (tretinoin, adapalen, tazaroten)
antibiotici (klindamicin i eritromicin) koji djeluju antiinflamatorno.
benzoil peroksid koji djeluje na P. acnes i ne izaziva bakterijsku rezistenciju.
SISTEMSKI se primjenjuju:
antibiotici (tetraciklini, minociklin, doksiciklin, sulfonamidi, azitromicin i dr.)
oralni kontraceptivi
izotretinoin
Kako svaki lijek ima moguće nuspojave primjena medicinskih pripravka mora se provoditi uz nadzor liječnika !!
Trajanje liječenja je različito, te je bitan individualan pristup, a zajedničkom suradnjom liječnika i pacijenta liječenje ove bolesti u današnje vrijeme daje odlične rezultate.
Akne - FAQ
Što su akne?
To je najčešća kronična bolest kože adolescenata koja zahvaća lice, prsa i leđa. Postoje učinkoviti načini liječenja, ali rezultati nisu brzi. Potrebne su redovite kontrole dermatologa, jer se liječenje ne smije prekidati. Neliječene akne često rezultiraju ožiljcima. Za sada nema učinkovitog tretmana za ožiljke, zato akne treba liječiti na vrijeme i pravilno da sprječimo njihov nastanak.
Kada akne nastaju i koliko traju akne?
Nastaju najčešće od 12-16 godine, iako postoji mogućnost ranijeg, kao i znatno kasnijeg nastanka (poslije 25-te godine života). Trajanje bolesti bez liječenja je 10-ak godina, te bolest obično spontano prolazi u kasnijim 20-im ili oko 30-te godine života.
Da li dijeta pomaže smanjenju akni?
Kod najvećeg broja pacijenata prehrambene navike ne igraju nikakvu ulogu u nastanku akne. Ako ste ipak primjetili da određena vrsta hrane kod vas dovodi do pogoršanja, izbjegavajte je.
Da li izlaganje suncu može pomoći poboljšanju akni?
Kod manjeg broja pacijenata blago i kratkotrajno izlaganje suncu poboljšava stanje kože (učinak kamuflaže, blago ljuštenje), iako nema pravila.
Pomaže li pranje kože u uklanjanju akni?
Zahvaćene regije (lice, prsa, leđa), treba prati dva puta dnevno, kao i iza većih fizičkih napora (trening, satovi tjelesnog...) u bilo kojem blagom sapunu. Jaki antibakterijski sapuni, sredstava za pranje koja sadrže granule, alkoholni losioni i tonici, ne utječu povoljno na akne. Također, dodatno iritiraju kožu, te onemogućavaju korištenje propisanih krema i gelova.
Postoji li peroralni lijek za liječenje akni?
Da postoji, izotretinoin, derivat vitamina A. U primjeni je od 1971.godine i do sada je njime uspješno liječeno preko 11 milijuna pacijenata.
Koja je najbolja lokalna terapija akne uz izotretinoin?
Osim profilakse suhoće nosa, očiju i kože primjenom fiziološke otopine, umjetnih suza, te emoliensa, druga lokalna terapija obično nije potrebna. Ipak kod ozbiljnih poremećaja, kao što su acne conglobata, acne fulminans te rosaca conglobata ili fulminans uputna je primjena snažnih lokalnih kortikosteroida 2 x dnevno tijekom 7- 10 dana. Duža primjena kortikosteroida ili samostalna primjena kortikosteroida nije dozvoljena. Primjena lokalnih antibiotika kao što su klindamicin i eritromicin je dozvoljena, ali uglavnom nije potrebna.
Primjena tretinoina, azaleične kiseline i benzoil peroksida sa izotretinoinom također nije potrebna, dapače može dovesti do dodatne iritacije kože.
Kakav veliki čovjek, velika hvala svećeniku Salami, čovjeku koji me izvlači iz ove tuge, to je čovjek koji može pomoći svijetu, na ovim bolestima kojih se mogu sjetiti prije 5 godina kada sam tražio lijek i kako Proveo sam mnogo novca i napokon sam izgubio nadu zbog svoje provedbe. Moram se nadati Bogu, sretan mi je prošli tjedan ovdje sam bio na internetu, provjerio koliko godina mogu provesti na zemlji, a onda vidim komentar o tom velikom čovjeku svećeniku Salami što je sretan dan za mene i danas dajem svoje svjedočanstvo o njemu. Nikad ne vjerujem da uopće postoji lijek, ali ovaj čovjek samo želi da mu pokušam, ako on to ne učini, znati ću ga on nije svećenik Salama da je ovaj lijek radio više od godine dana, nadao sam se njemu i svom dragom bogu, ali danas sam vrlo sretan što vam svima ispričam ovu priču, sve se dogodilo kad sam imao 23 godine dobro zbog ove bolesti mogu se oženiti i vrlo sretan danas, sada sam negativan, sada se mogu udati za svoje bližnje to je na mojim cipelama ovo dobar način da se pozdravim s ovom bolešću HIV / AIDS kontaktirajte ovog čovjeka sada purenaturalhealer@gmail.com. ili što ga muči +2348105150446 i molim se da i on pomogne. Sve zahvaljujući svećeniku Salami
OdgovoriIzbriši